Ile kosztuje sprężone powietrze?

Sprężone powietrze , jest najdroższym ze znanych nośników energii. Nawet najlepsze sprężarki umożliwiają wykorzystanie tylko kilku procent energii, dostarczonej dostarczonej do sprężarki powietrza  reszta to ciepło, które należy usunąć. Najprościej jest zastosować wentylator nadmuchowy i usunąć ogrzane powietrze po za obręb sprężarkowni.

Ale czy warto?

jest to przecież źródło całkowicie darmowego ciepła, więc dlaczego go nie wykorzystać?? - możliwości odzysku ciepła

Wytwarzanie sprężonego powietrza - koszty

duothern; wymiennik ciepła do odzysku energii ze sprężarek śrubowych powietrza,Sprężone powietrze, jest bardzo ważnym nośnikiem energii. Pod względem wielkości i częstotliwości zastosowania zajmuje drugie miejsce po energii elektrycznej. Mimo to jest bardzo często lekceważonym medium. 

     Nie stwarza problemów eksploatacyjnych jest przyjazne dla środowiska naturalnego. W przypadku występujących nieszczelności nie powoduje zagrożeń.

   Uniwersalność zastosowania i dostępność surowca jakim jest powietrze sprawia wrażenie jak gdyby nic nie kosztowało. Zwłaszcza dlatego, że urządzenia sprężające zazwyczaj nie są wyposażone w oddzielne liczniki energii. Dlatego tak naprawdę nie wiadomo jakie ponoszone są całkowite koszty po za ceną zakupu i rachunkami za części zamienne.

     To wszystko upewnia nas w przekonaniu, że nie warto się problemem interesować. Niemniej jednak analiza ilości zużytej energii (najczęściej elektrycznej) przyprawia nie jednego producenta o zawrót głowy. Ale nawet wtedy gdy już wiadomo jak znaczny udział procentowy w kosztach produkcji jest sprężonego powietrza, najczęściej kończy się na ubolewaniu. Panuje bowiem obiegowe błędne przekonanie, że tak być musi.

     Takie myślenie z pewnością nie jest rozsądne, zwłaszcza w obliczu rosnącej konkurencji, zmieniających się przepisów ochrony środowiska, rosnących cen energii, potrzeby obniżenia energochłonności produkcji w ogóle. A przecież rachunki za energię elektryczną można znacznie obniżyć, dzięki zastosowaniu najnowszych zdobyczy techniki. 

    Nawet najlepsza sprężarka to tylko niecałe 20 % energii wykorzystanej efektywnie. Dlatego szczególnie ważne jest wykorzystanie tego co zostało wyprodukowane. Wyprodukować należy więc tylko tyle ile jest niezbędne, a nie tyle jakie są możliwości. Wydmuch nadmiaru do atmosfery to marnotrawstwo na własne życzenie. Trzeba oczywiście wykorzystać, to co wydaje się bezpowrotnie tracone jako energia chłodzenia.

      Wbrew pozorom nie jest to niemożliwe.

   Dobra sprężarka to nie wszystko,. Nawet najbardziej ekonomiczne wytwarzanie sprężonego powietrza nie usprawiedliwia jego marnotrawstwa, a straty występują praktycznie na każdym kroku; są to:

ceny energii elektrycznej stale rosną i chyba już nie będzie inaczej, gospodarstwa domowe już płacą powyżej 0,5 PLN za kWh

Nieszczelność

Wypływające powietrze przy ciśnieniu 8 bar

Koszty wytworzenia "uciekającego" powietrza

przy założeniu pracy ciągłej i ceny 0,5 PLN za kWh

[mm]

[l/min]

Energia [kW]

kWh/rok

Koszty [zł/rok]

1

75

0,6

5256

2628

1,5

150

1,3

11388

5694

2

260

2,0

17520

8760

3

600

4,4

38544

19272

4

1100

8,8

77088

38544

5

1700

13,2

115632

57816

z bardzo drogiego medium jakim jest sprężone powietrze wykorzystuje się zaledwie kilka procent, sprawności takiego urządzenia lepiej nie liczyć. to kilku-krotnie większe zapotrzebowanie energii elektrycznej niż w przypadku pomp próżniowych.

 

ComFilter KONTAKT (+48) 787 715 251 (+48) 608 106 920 comfilter@comfilter.pl OFERTA

Odwiedź nas na Facebooku comfilter@comfilter.pl   KONTAKT  OFERTA  (+48) 787 715 251  (+48) 608 106 920   FAQ polityka prywatności