Osuszacz membranowy - zasada działania:

oferta osuszaczy membranowych - osuszacze membranowe nie wymagają dodatkowego źródła energii, filtry do insatalacji sprężonego powietrza, automatyczne zawory spustowe kondensatu, osuszacz membranowy, przekrój, wykres wydajności,Wilgotne sprężone powietrze wprowadzane jest z zewnętrznego filtra wstępnego do króćca wlotowego. Oba króćce: wlotowy i wylotowy zamocowane są do rury osłaniającej, zawierającej membranę - wiązkę drobnych rurek (włókien).  Położenie wiązki włókien jest ustabilizowane wewnątrz rury osłonowej poprzez szczelne zamocowanie wiązki na obu końcach wewnątrz głowic króćców. Uszczelnienie kieruje strumień powietrza wyłącznie przez włókna wewnątrz wiązki w rurze osłonowej. Poszczególne włókna są sklejone tylko na samych końcach, co ma zapewnić właściwy przepływ strumienia regeneracyjnego do wnętrza rury osłonowej, a następnie mokrego powietrza na zewnątrz. Osuszanie sprężonego powietrza odbywa się wewnątrz włókien, dzięki specjalnej budowie materiału ścianek tych włókien (membrany).

   Cząsteczki pary wodnej są adsorbowane (zatrzymywane) na zewnętrznej powierzchni włókien. Oznacza to, że tylko suche powietrze dopływa do końcówki wylotowej. Adsorpcja wilgoci na włóknach membrany odbywa się bez względu na wielkość strumienia powietrza, a więc w zakresie od 0 do 100 % przepływu nominalnego. Suche powietrze jest kierowane z osuszacza membranowego przez króciec wylotowy do rurociągu (do sieci). Część tego osuszonego strumienia (ok. 15 %) jest kierowana przez zawór regeneracyjny (ustawiony fabrycznie)  wstecz, w przeciwprądzie wewnątrz rury osłonowej między włóknami, w celu "zdmuchnięcia" cząsteczek wody zatrzymanych na zewnętrznych ściankach poszczególnych włókien membrany.

   Między strumieniem mokrego sprężonego powietrza płynącego przez osuszacz, a kierowanym w przeciwną stronę powietrzem regeneracyjnym (suchym) występuje różnica ciśnień. Dzięki temu pojawia się na ściankach włókien (membranie) zjawisko dyfuzji pary wodnej zawartej w głównym strumieniu powietrza. Powietrze regeneracyjne "zabiera" te cząsteczki wody i jako mokre powietrze jest odprowadzane na zewnątrz przez otwory na końcu rury. Końcówka wylotowa nie ma dodatkowego o-ringa, ani wydzielonego przewodu regeneracyjnego, zatem możliwe jest swobodny wypływ powietrza regeneracyjnego (wilgotnego) na zewnątrz.

   Osuszane w ten sposób sprężonego powietrza odbywa się w sposób ciągły w czasie przepływu przez osuszacz. W tym typie osuszacza następuje obniżenie ciśnieniowego punktu rosy zawsze o stałą wartość. Zatem np. sezonowe wahania temperatury powietrza zasysanego przez sprężarkę z otoczenia nie powodują nigdy pojawienia się kondensacji w rurociągu za osuszaczem.

ComFilter KONTAKT (+48) 787 715 251 (+48) 608 106 920 comfilter(at)comfilter.pl
Odwiedź nas na Facebooku comfilter(at)comfilter.pl   KONTAKT  OFERTA  (+48) 787 715 251  (+48) 608 106 920   FAQ polityka prywatności